רובצות עליכם פסילות ישנות? נשפטתם ושכחתם להפקיד רישיון, או לא ידעתם שצריך בכלל להפקיד אותו? יש דרך להיחלץ מהסבך…

לא אחת מגיעים אלי לקוחות נואשים שלא נוהגים כבר שנים רבות; אם זה מחמת ריבוי פסילות, רישיון שלא הופקד בזמן, או שלפתע גילו שמזה שנים רישיונם נפסל בגין משפט (שלא ידעו כלל על קיומו), בו נשפטו בהעדר והושתה עליהם פסילת רישיון ארוכה.

עד לפני 3 שנים, הסמכות הבלעדית לחישוב תקופות פסילת הרישיון הייתה נתונה בידי בית המשפט לתעבורה. המשמעות של 'חישוב הפסילה', היא למעשה "וויתור" על תקופות פסילה עליהן לא ידעתם, או שרישיונכם לא הופקד בבית המשפט מסיבה זו או אחרת.

לאחר שנים רבות בהן נהגים היו צריכים לפנות לבית המשפט לתעבורה, בכל הנוגע לחישוב תקופות הפסילה, הועברה סמכות החישוב והניכוי לרשות הרישוי. בבש"פ 9075/12 מוחמד ג'אבר נ' מדינת ישראל, נדון עניינו של נהג אשר הורשע בעבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. לאחר ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתעבורה, הושתו עליו, בין היתר, פסילת רישיון לתקופה של שנתיים לצד 24 חודשי מאסר בפועל.

מתברר, כי עם מעצרו, נלקח רישיונו על ידי המשטרה ולא הוחזר לו. לאחר סיום ריצוי עונש המאסר, פנה הנהג למשרד הרישוי לשם הוצאת רישיון נהיגה, אך נענה כי הוא מנוּע מלחדש את רישיונו, משום שעדיין לא הפקיד את רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט, וגם לא מסר תצהיר חלף רישיון כדרישת תקנה 557(ב) לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961.

בית המשפט העליון אמנם קבע, כי מי שרישיונו נלקח ממנו במהלך חקירתו במשטרה, אין לחייב בהמצאת תצהיר חלף הפקדת הרישיון, אך הפתיע בקביעתו כי הסמכות לחשב את מניין ימי פסילת רישיון נהיגה על-פי גזר דין מסורה לרשות הרישוי. עוד קבע בית המשפט העליון, כי הביקורת המשפטית על החלטת רשות הרישוי נתונה בידי בית המשפט לעניינים מנהליים.
 
לסיכום:

אז… לא להתייאש, תמיד יש מה לעשות. עם זאת, חשוב מאוד לפנות לעו"ד העוסק בתחום שיכול לעזור לכם להחזיר את רישיון הנהיגה שלכם או לפחות לקצר את תקופת הפסילות.

חישוב תקופות פסילת רשיון – עדכון

מאמרים