למשרדנו הגיע לקוח עם כתב אישום חמור המייחס לו נהיגה תחת השפעת סמים. בנוסף, ביקשה התביעה לפסול את רישיונו עד תום ההליכים. 

הלקוח נעצר עקב מידע מודיעיני לפיו הוא צורך סמים ונוהג כשהוא תחת השפעתם. השוטרים ביקשו ממנו לבצע בדיקת שתן, אך לא הסבירו לו את משמעות הסירוב לבדיקה כנדרש. מאוחר יותר, במהלך החקירה בתחנת המשטרה, התחרט וביקש לבצע את הבדיקה.

השוטרים לא איפשרו לו לבצע את הבדיקה ומיהרו להאשימו בנהיגה תחת השפעת סמים.

חשוב לדעת, כי סירוב לבצע בדיקה לגילוי סמים, כמוה כנהיגה תחת השפעת סמים. העונש בגין עבירה זו הוא פסילת רישיון בת 24 חודשים לפחות.

יצוין, כי אין זה משנה כמה זמן עבר מרגע השימוש בסם ועד הנהיגה בפועל. כל עוד ישנם שרידי סם בשתן של הנהג (גם אם הוא צרך סמים שבוע לפני שנתפס) הוא נחשב כמי שנוהג תחת השפעת סמים.

עו"ד רוני ליס בדק ומצא כשלים ראייתיים מהותיים בחומר החקירה בתיק, לרבות התנהלות פסולה של החוקרים, ובהעדר כל ראיה פוזיטיבית לנהיגה תחת השפעת סמים, תוקן כתב האישום והלקוח הואשם בעבירה קלה הרבה יותר; "נהיגה בהעדר שליטה".
 
לסיכום:

ביהמ"ש הסתפק ב-30 ימי הפסילה המנהלית אותם ריצה הנאשם בתחילת ההליך ולא גזר עליו פסילה נוספת.

אין ספק, כי נהיגה תחת השפעת סמים ו/או אלכוהול היא רעה חולה שאין לתת לה לגיטימציה. יחד עם זאת, לא יעלה על הדעת שנגד נהג תושתנה סנקציות מרחיקות לכת בהעדר ראיות מספיקות.

 

נהיגה תחת השפעת סמים – הצדק נעשה

מאמרים