אחת מעבירות התנועה הנאכפות ביותר, היא עבירה של שימוש בטלפון בעת נהיגה. רובן המוחלט של הבקשות להמרת הדו"ח לאזהרה נדחה על ידי המשטרה שמנהיגה מדיניות קשוחה ובלתי מתפשרת. כמובן שהעצה הטובה ביותר היא… פשוט לא לדבר בטלפון כשאתם נוהגים. השתמשו בדיבורית או בצעו את השיחות שלכם כאשר אתם חונים בבטחה. מעבר לקנס ולנקודות מדובר בסכנת חיים של ממש.

נכתב על ידי: עו"ד רוני ליס

שימוש בטלפון בזמן נסיעה
הסנקציה בגין שימוש בסלולרי בעת נהיגה היא קנס של 1,000 ₪ ו-4 נקודות. לא הרבה יודעים, אבל ממש לא חייבים לדבר בטלפון כדי שתקבלו דו"ח, מספיק שרק החזקתם אותו ביד. נהגים רבים אומרים לשוטר שהם לא דיברו בטלפון אלא "רק החזיקו אותו". ברגע הזה קרוב לוודאי שגורלכם כבר נחרץ…

אז מה לומר לשוטר במעמד רישום הדו"ח?
כידוע, השוטר שרושם לכם את הדו"ח מחויב לרשום את תגובת הנהג. בשלב הזה מומלץ לא לשלוף תגובות מהמותן. לדברים שתגידו תהיינה השלכות בהמשך, אם תבחרו להישפט על העבירה. לכן, אמרות כגון "לא דיברתי, רק ראיתי מי התקשר", "רק שמתי מסלול בוויז", "בוא תבדוק את יומן השיחות", "הטלפון נפל ורק הרמתי אותו כדי להניח על המושב" וכיו"ב, הן אמרות שמעמידות אתכם בבעיה.

חשוב לזכור: העבירה היא לא הדיבור או השימוש בטלפון, אלא עצם אחיזתו. ברגע שאמרתם לשוטר, "רק החזקתי בלי לדבר", חיזקתם למעשה את עדות השוטר שרשם לכם את הדו"ח.

דו"ח על שימוש בטלפון הזמן נהיגה הוא למעשה כתב אישום מסוג ברירת משפט, כלומר באפשרותכם לבקש להישפט על העבירה אם אתם משוכנעים שאכן לא החזקתם את הטלפון בזמן שנהגתם. אם החלטתם להישפט ועניין הנקודות הוא קריטי עבורכם, מומלץ להשתמש בשרותיו של עו"ד לדיני תעבורה.

במקרים מסוימים ובנסיבות המתאימות, כאשר התובע מקבל את טענות עוה"ד, קיים סיכוי גבוה שהוא ימיר את סעיף האישום לתקנה 28(א) לתקנות התעבורה שעניינה "אי החזקת ההגה בשתי ידיים". עבירה זו אינה נושאת בצידה נקודות.

האם מותר להשתמש בטלפון כשהרכב נמצא בעצירה מוחלטת?
עד לפני זמן לא רב, נהגה המשטרה לתת דו"חות לנהגים שהשתמשו בטלפון גם בעת עצירה ברמזור למשל. אולם כיום קיימת הנחיה חדשה שלא לאכוף את העבירה כשהרכב נמצא בעצירה מוחלטת. שימו לב שמדובר בעצירה מוחלטת. לכן, גם אם אתם מזדחלים בפקק איטי, כל עוד הרכב בתנועה (לא משנה מה המהירות) אסור לכם להשתמש בטלפון.
 
לסיכום:

אם בכל זאת הגעתם לדיון בבית המשפט חשוב שתדעו, כי לפי פסיקת בית המשפט העליון (רע"פ 6487/12 דביר נ' מדינת ישראל), חלה חובה על השוטר שרושם את הדו"ח לציין במפורש את מספר הטלפון הנייד ולתאר את המכשיר.

עוה"ד שלכם יעשה שימוש מושכל בכל הטענות הרלוונטיות וידלה מתוך הדו"ח את הכשלים הראייתיים, ככל שישנם ויעשה בהם שימוש בעת הדיון.

 

נתפסתם מדברים בסלולרי בזמן נהיגה – איך בכל זאת תוכלו למזער נזקים?

מאמרים